Warning: Missing argument 2 for wpdb::prepare(), called in /wp-content/plugins/wordpress-popup/popoverincludes/classes/popoverpublic.php on line 92 and defined in /wp-includes/wp-db.php on line 1198
Olimpiapark | WiktoriaWilk.pl - Fotografia Ślubna | Rodzinna - Jawor, Legnica, woj. dolnośląskie

Olimpiapark

24 lutego 2011

Olimpiapark

„Cuda świata”, strona 136 „Cuda naszych czasów – ogromny dach namiotowy: Olimpiapark w Monachium.

Kompleks przygotowany na Letnie Igrzyska Olimpijskie w 1972 roku, który pochłonął ogrom pieniędzy i wywołał masę krytyki – jednocześnie stał się symbolem Monachium, miejscem ataku terrorystycznego (podczas wyżej wymienionej Olimpiady) a dziś jest miejscem odpoczynku dla mieszkańców i turystów.

Olimpiapark to naprawdę PARK z ogromnym kompleksem sportowym. Jest tu olbrzymi stadion, baseny pływackie, hala sportowa oraz See Life, czyli  oceanarium połączone z miejscem rozrywki.

Jest również wieża olimpijska (289 m wysokości), na którą można wjechać super szybką windą (zmiany ciśnienia są duże i troszkę wgniata w podłogę :D). Na wieży jest punkt widokowy (cześć za szybką i otwarty taras) oraz obrotowa restauracja. Na szybach rozrysowane są ważne punkty (kościoły, ratusz, wieże), które można obserwować przy dobrej widoczności. Czasem widać Alpy, ale niestety ja nie miałam tego szczęścia. Restauracja – kiedyś zwykła knajpka gdzie tłumy przychodziły na kawę i ciasto, dziś niestety została zamieniona na Restaurację (przez ogromne R!). Trzeba rezerwować stolik a kawa jest podawana JEDYNIE po określonej godzinie. Czyli… po raz pierwszy w życiu zostałam wyproszona z restauracji! A wszystkie stoliki puste były. Wróżę temu miejscu bankructwo.

Kompleks jest zadbany, są mostki i kładki na jeziorku, łabędzie i kaczki karmione przez odwiedzających. Wszyscy biegają, „chodzą z kijkami” lub się rozciągają. Atmosfera jest bardzo przyjemna, aż miałam ochotę trochę poćwiczyć :D.

No i Architektura! Cały kompleks połączony jest dachem, który przypomina namiot. Składa się z przezroczystych płyt ze szkła akrylowego. Jest to wisząca konstrukcja, która opiera się na stalowych podporach. Tę śmiałą konstrukcję zaprojektowali G. Behnisch i F. Otto. Przypominam, projekt powstał na początku lat sześćdziesiątych, ukończony na początku lat siedemdziesiątych a zachwyca do dziś :D.

źródło: R. Goock „Cuda świata”, wydawnictwo MUZA SA, rok 1994


Powiązane

Podziel się

1 komentarz

  1. ostatnie super;-) (ps. nie można się zalogować na fb?)

Skomentuj

Connect with Facebook